Huawei S7700 Series Switch Power Module W2PSA0800 800W
LonRise Equipment Co. Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Huawei
Model Number : W2PSA0800
Certification : CE
Place of Origin : China
Model : W2PSA0800
Name : W2PSA0800 Huawei S7700 Series Switch Power Module best price
Detail : 800W AC Power Module(Black)
Pack Volume(m^3) : 0.0182
Pack Weight(kg) : 2.8
UOM : PCS
EAN : 6920702746843
Product Series : S7700
Contact Now
W2PSA0800 Huawei S7700 Series Switch Power Module best price
W2PSA0800 Specifications
Item Value
Weight < 2.5 kg
Input Rated input voltage 220 V AC/110 V AC; 50/60 Hz
Rated input voltage range 200 V AC to 240 V AC (220 V AC input)/100 V AC to 120 V AC (110 V AC input); 47 Hz to 63 Hz
Maximum input voltage range 90 V AC to 290 V AC; 47 Hz to 63 Hz (When the input voltage is in the range of 90 V AC to 175 V AC, the power module provides up to half of the maximum output power.)
Maximum input current 5 A
Output Maximum output current 15 A (220 V AC input)/7.5 A (110 V AC input)
Maximum output power 800 W (220 V AC input)/400 W (110 V AC input)
Hot swap Supported
Environment parameters
Operating temperature: 0°C to 45°C (32°F to 113°F)
Operating relative humidity: 5% RH to 95% RH (noncondensing)
Storage temperature: -40°C to +70°C (-40°F to +158°F)
Storage relative humidity: 5% RH to 95% RH (noncondensing)
Description 800W AC Power Module(Black)
Attributes Hardware
Category Outsourcing
Product Line Networking
Product Family Switch
Product Category Power Module
Sub Product Family Campus Switch
Product Series S7700
EAN 6920702746843
UOM PCS
Pack Weight(kg) 2.8
Pack Volume(m^3) 0.0182
the comparison of W2PSA0800 and W0PSA1701.
Product Code W2PSA0800 W0PSA1701
Rated input voltage range 200 V AC to 240 V AC (220 V AC input)/100 V AC to 120 V AC (110 V AC input); 47 Hz to 63 Hz 100 V AC to 240 V AC, 50/60 Hz
Maximum input voltage range 90 V AC to 290 V AC; 47 Hz to 63 Hz (When the input voltage is in the range of 90 V AC to 175 V AC, the power module provides up to half of the maximum output power.) 90 V AC to 264 V AC, 47 Hz to 63 Hz
Maximum input current 5 A 2.5 A
Maximum output current 15 A (220 V AC input)/7.5 A (110 V AC input) 14.2 A
Maximum output power 800 W (220 V AC input)/400 W (110 V AC input) 170 W
Product Tags:
800W Switch Power Module
Huawei S7700 Switch Power Module
W2PSA0800 Huawei Power Module
Quality Huawei S7700 Series Switch Power Module W2PSA0800 800W for sale
Huawei S7700 Series Switch Power Module W2PSA0800 800W Images